Fundacja "Prosto do Ucha" I Wszelkie prawa zastrzeżone
Fundacja "Prosto do Ucha"
+48 693908879, +48 608386665
kontakt@prostodoucha.pl
prostodoucha@gmail.com
KRS 0001071875
NIP 8992978321
Regon 527051506
Polityka bezpieczeństwa danych
Nest Bank numer konta:
31 2530 0008 2041 1079 8361 0001
W tytule przelewu: Darowizna na cele statutowe
Wystarczy wejść. Stanąć. Albo usiąść.
I poczuć, że ktoś inny też próbował coś z siebie wyjąć – i zrobił z tego formę. Z gliny. Z oddechu.
W piątek w Młynie Hilberta nie będzie czerwonych wstążek i “panów w garniturach od otwierania wystaw”.
Będą rzeźby, które mają coś w sobie z warknięcia, napięcia, pustki.
Będą litery, które udają, że coś znaczą – a może nie muszą?
Będą młodzi ludzie, którzy nie chcą Cię uczyć, tylko pokazać, jak to dla nich wygląda.
To nie sztuka przez duże „S”.
To sztuka, która trochę Cię rozumie.
Zapraszamy na dwie wystawy:
Studenci i studentki drugiego roku I stopnia Mediacji Sztuki w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, pracując w Pracowni Słowa i Obrazu, potraktowali temat litery w przestrzeni jako zaproszenie do swobodnej, autorskiej interpretacji. Efektem są prace, które wychodzą poza ramy klasycznie pojmowanego liternictwa. Litera – jako forma wizualna, jako nośnik znaczeń – zyskuje tu nowe życie.
Wystawa nie daje jednej odpowiedzi na pytanie: czym jest litera w przestrzeni? Zamiast tego otwiera pole do refleksji nad tym, w jaki sposób litera – pozornie tak dobrze znana, codzienna, wszechobecna – może zostać odkryta na nowo. Jako forma zmysłowa. Jako ślad. Jako impuls do działania.
Litera w przestrzeni to nie tylko tytuł wystawy – to punkt wyjścia do myślenia o komunikacji, o obecności, o tym, jak bardzo tekst może funkcjonować w naszym otoczeniu, także poza kartką papieru.
Uczestnicy wystawy: Delfina Dolińska, Jan Garncarek, Maja Kopek, Barbara Kozik, Weronika Łakomy, Max Migacz, Nicole Nowak, Karolina Wnuk, Paweł Zimnicki.
Rzeźbiarskie Koło Naukowe “formacJA” powstało pod koniec 2023 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Funkcjonowanie koła zawdzięczamy studentom zafascynowanym szeroko pojętym tematem rzeźby. Na początku swojej działalności podjęli się działań z ceramiką we współpracy z Centrum Ceramiki Unikatowej - Stara Kopalnia w Wałbrzychu.
Na wystawie “Linia – punkt – przestrzeń” zaprezentowane zostaną prace siedmiorga studentów oraz opiekuna koła Jolanty Sznabel. Ekspozycja porusza podstawowe cechy z tematu rzeźby, którym zawdzięczamy tytuł wystawy. Młodzi artyści zainspirowani naturą, architekturą, czy sztuką abstrakcyjną zapraszają na podróż do zetknięcia się ze studencką wrażliwością. Poprzez ciekawy proces twórczy, w którym każdy z autorów bazując na tym samym materiale jakim jest glina, stworzył zupełnie różne na pierwszy rzut oka, obce sobie formy przestrzenne.
Autorzy: Adrian Bartkowiak, Mateusz Golmento, Emilia Kiryluk, Oktawia Kubień, Magdalena Lema, Joanna Nowak, Oliwia Stawecka, Jolanta Sznabel.
6 czerwca 2025, godz. 17.00 Młyn Hilberta, ul. Batalionów Chłopskich 11, Dzierżoniów.
Wystawy w ramach Festiwalu Sztuk "Kłącze".