Fundacja "Prosto do Ucha" I Wszelkie prawa zastrzeżone
Fundacja "Prosto do Ucha"
+48 693908879, +48 608386665
kontakt@prostodoucha.pl
prostodoucha@gmail.com
KRS 0001071875
NIP 8992978321
Regon 527051506
Polityka bezpieczeństwa danych
Nest Bank numer konta:
31 2530 0008 2041 1079 8361 0001
W tytule przelewu: Darowizna na cele statutowe
Zapraszamy na Wystawę dyplomową z Ceramiki Artystycznej Odety Natalii Komorowskiej, która została zrealizowana pod kierunkiem prof. Przemysława Lasaka w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, na studiach podyplomowych w specjalizacji ceramika artystyczna.
Wernisaż wystawy odbędzie się 1 lipca 2026 o godz. 18:00, a towarzyszyć mu będzie koncert duetu Celloice, (Hanna Błachuta - sopran, Kinga Chudzikowska- wiolonczela) w szklanej biżuterii dr Katarzyny Gemborys.
Ekspozycja będzie dostępna od 2 do 12 lipca 2026, w godz. 16:00–20:00, w Dworcu PKP Wrocław, Sala Secesyjna, I piętro
Poprzez rzeźbiarskie wykorzystanie ceramiki i szkła artystka podejmuje refleksję nad rolą kobiet w zachowywaniu i reinterpretacji dziedzictwa rzemieślniczego. Ekspozycja łączy tradycyjny kunszt z nowoczesnym językiem artystycznym, tworząc dialog między przeszłością a współczesnością oraz stanowiąc kontynuację cyklu „Kobieta. Kapłanka Tradycji”.
Obiekty ceramiczne i szklane przyjmują formę metaforycznych „naczyń dla duszy” — kontemplacyjnych, pozbawionych funkcji użytkowej — i stają się tematem nowego cyklu „Trzy Gracje”. W tej narracji kobieta jawi się jako strażniczka tradycji i przewodniczka między światem materialnym a duchowym.
Projekt powstał przy współpracy z Fundacją Prosto do Ucha oraz przy patronacie magazynu „Szkło i Ceramika”, Neue Keramik, PKP, Mediacja Sztuki ASP Wrocław, Związku Artystów Ceramików Unikatowych oraz 6 ART NOW.
Całość stanowi poetycką opowieść o kobiecej energii, pamięci i ciągłości kulturowego dziedzictwa.
O artystce: Odeta Natalia Komorowska, ur. 1994, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W 2024 roku ukończyła studia magisterskie z ceramiki i szkła artystycznego z wyróżnieniem, pod kierunkiem prof. Przemysława Lasaka i prof. Małgorzaty Dajewskiej. W 2022 roku ukończyła również mediację sztuki i szkło artystyczne. Laureatka m.in. Alexander Tutsek Stiftung Award 2022, Studenckiego Nobla, Nówka Sztuka 2022 oraz Złotej Paletki. Jej prace były prezentowane na wystawach w Polsce i za granicą, m.in. w Wenecji, Mediolanie, Paryżu i Pradze. W 2026 roku jest również stypendystką Młodej Polski 2025/2026 oraz Miasta Opola w obszarze ceramiki unikatowej.